Slavkovský
ochranářský spolek

Čapí novinky

Ostře sledované čapí hnízdo z letos zabudované webkamery nám podává velmi zajímavé informace. Přinášíme Vám souhrn informací, zajímavostí a novinek, které se v poslední době udály.

Že čápice snesla 3 vejce, už víme. Můžeme dále sledovat, jak čápi vajíčka pečlivě otáčí, aby se rovnoměrně prohřívaly. Další zajímavostí, kterou můžeme pozorovat je, že se partneři v sezení střídají a to i v noci. Když přiletí na hnízdo, často se čápi zdraví zaklápěním hlavy a současným klapáním zobáků. Čápi jsou neustále činorodí a opravují a přistavují hnízdo. Zejména vystýlají hnízdní kotlinku měkkým materiálem. Je to nejčastěji seno, ale vloni jsme při kroužkování mohli vidět, že používají i vyschlé vodní řasy.

Nejzajímavější co jsme díky webkameře mohli vidět, bylo ale líhnutí malých čápat. První se začalo pomalu klubat v neděli 22. 5. okolo poledne a večer mezi 21:30 až 21:45 hod. už se malý čapík zbavil posledního zbytku skořápky! Druhé mládě v úterý 24. 5. kolem osmé prorazilo skořápku vajíčka a kolem 12:00 hod. už bylo na světě. Třetí mládě a jeho cestu na světlo světa, bychom mohli pozorovat ve čtvrtek. Čápice klade vajíčka postupně s 2 denními intervaly a sedí na nich hned od začátku. Krmení mláďat probíhá tak, že dospělý čáp vyvrhne do hnízda natrávenou potravu z volete a mláďata si ji sama berou.  Průměrný počet mláďat na hnízdě je 2,63 a nejvyšší počet mláďat 6. Průměrný počet vyvedených mláďat je však 1,92. Ztráty jsou stejně jako u jiných ptačích druhů vysoké. Zajímavostí je, že velké hnízdo čápů hostí i hnízdící vrabce polní a možná i konipasy bílé. Mají zde bezpečí před predátory.

Připravujeme se čápata okroužkovat, a to až budou stát na nohách, což bývá po 25 dnech od narození.  Proto chceme tuto akci provést ve čtvrtek 30. 6. v 9:00 hod.

Na závěr bych chtěl poděkovat firmě VIVO CONNECTION spol. s r.o. Šlapanice za dodání a především náročnou montáž webkamery a zřízení webových stránek www.pribehcapa.cz. Dále děkuji firmě Agrozet Brno za toleranci a spolupráci při montáži webkamery a panu Malečkovi, majiteli  firmy BM typo za umístění odkazu na uvedené čapí stránky na svých webových stránkách www.veslavkove.cz.